16:10

04.07.2022

Türkiye’de bir ilk olan ve Zeytinburnu Belediyesi tarafından gençlerin ve çocukların hizmetine sunulan Maltepe İzci Evi, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Prof. Dr. Nabi Avcı, İstanbul Milletvekili ve AK Parti Genel Başkanvekili Yardımcısı Hasan Turan’ın katılımıyla gerçekleşen bir törenle hizmete açıldı.

Zeytinburnu’nda ikamet eden çocuk ve gençlere izcilik eğitimi verecek olan Zeytinburnu Maltepe İzci Evi açıldı. Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen açılış törenine; Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ArısoyProf. Dr. Nabi Avcıİstanbul Milletvekili ve AK Parti Genel Başkanvekili Yardımcısı Hasan Turan ve Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt katıldı.
Zeytinburnu BelediyesiTürkiye İzcilik Federasyonu ve Zeytinburnu İzci Kulübü’nün yönlendirmesiyle Zeytinburnu Maltepe’de hizmete giren Zeytinburnu İzci Evi’nde, 9-14 yaş arası çocuklar için izcilik eğitimleri verilecek. Türkiye‘de başka bir örneği olmayan tesisten çocuk ve gençler ücretsiz bir şekilde faydalanabiliyor. Zeytinburnu İzci Evi’ne üye olan gençler aynı zamanda Zeytinburnu İzci Kulübü’nün lisanslı birer sporcusu oluyor. Zeytinburnu İzci Evi’nde izciler; okçuluk, archery tag, tırmanma, kampçılık, vb. eğitimleri alabilecek. Genç izciler bu alanda kamp yapabilme imkânı da bulacaklar. Üyelere aynı zamanda İzcilik Federasyonu’nun düzenlediği yurtiçi ve yurtdışı kamp faaliyetlerine de katılmak için gereken aşamaları da tamamlama imkânı sağlanacak.
İlk etapta izcilik tanıtımı, okçuluk, pentatlon sahası, tırmanış, denge ve koordinasyon parkuru, dersleri verilecek olan Zeytinburnu İzci Evi’nde eğitimler; açık hava denge parkurları, spor sahaları ve bilgisayarlı eğitim salonlarında 2 saat boyunca devam edecek.

“ZEYTİNBURNU’NDA İLKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDİYORUZ”
Açılışta söz alan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu deyince akla gelenlerden birinin de ilklere imza atmak olduğunun altını çizerek, Zeytinburnu İzci Evi’nin de çeşitli açılardan bir ilk olma özelliği taşıdığına dikkat çekti. Zeytinburnu Belediyesi, Türkiye İzcilik Federasyonu ve Zeytinburnu İzci Kulübü iş birliğiyle kurulan tesisin, Türkiye’nin ilk uygulamalı izci̇ evi olduğunu belirterek, “Zeytinburnu Maltepe İzci Evi’miz yerel yönetimler tarafından yapılan bir ilk örnektir diyebiliriz. Burada son derece tecrübeli ve donanımlı bir ekibimiz var. Tüm dünyada kabul görmüş izcilik metotlarıyla çalışacağız. Temel prensibimiz; yaparak ve yaşayarak öğrenmek. Kampçılık, okçuluk, tırmanma, pentatlon, voleybol, basketbol, temel ve ileri seviye izcilik eğitimleri, afet eğitimleri, çadır kurma, ateş yakma, yürüyüşler, geziler. Yaşayacak, yapacak, öğrenecek çok şeyimiz var. 9-14 yaş arası evlatlarımız bu harika tesisin tadını çıkaracaklar.” dedi.

“KÜLTÜREL VE EKONOMİK FARKLARA BAKMAKSIZIN BİR AİLE OLMAYI ÖĞRENECEKLER”
Gençlerin ve çocukların sosyal, kültürel, ekonomik, bütün farklılıklarıyla birlikte, burada bir aile olmayı öğreneceklerini dile getiren Başkan Arısoy: “Çocuklarımız burada bir arada yaşamayı, takım olmayı, paylaşmayı, yardımseverliği, çevre bilincini öğrenecekler. Zeytinburnu’nda ikamet eden 9-14 yaş aralığındaki bütün çocuklarımız ön kayıt yaptırabilir. Kapasitemiz ölçeğinde, bütün evlatlarımızın burayı doya doya kullanmasını istiyoruz. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun.” açıklamasında bulundu.

İZCİLİKTEN LİDERLİK RUHUNA…
İzci Kulübü üyelerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek olan Zeytinburnu İzci Evi, çocuk ve gençlerin sosyalleşmelerini, ekip halinde çalışma becerilerini geliştirmelerini; öğrenme şevkini ve keşfetme duygusunu arttırmayı, doğayı ve çevreyi sevmelerini, doğaya uyum sağlayarak şartlara uygun, kreatif fikirler ortaya koyabilmelerini ve çocukların analitik düşünme becerisine sahip olabilmelerini amaçlıyor.

UYGULAMA BAZINDA TÜRKİYE’DE BİR İLK
İzcilik adına İstanbul’daki en kapsamlı tesisi sunan ve Türkiye‘deki tek uygulamalı eğitimi veren Zeytinburnu İzci Evi; 1 malzeme odası, 1 sanat odası, 3 derslik, 1 atölye, denge parkuru, bay ve bayan mescit, bay-bayan WC, voleybol, basketbol, badminton, archery tag sahası, okçuluk alanı, tırmanma duvarı, mini şelale, bostan tarım alanı, çadır alanı, kamp ateşi alanı, pentatlon, 2 kamelya derslik, 4 ünite toplantı odası, kütüphane, ders çalışma alanı, araştırma ve bilgisayar odası, lokal, idari işler ve kayıt odalarından oluşuyor.