16:15

19.08.2021

Zeytinburnu Belediyesi tarafından Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi, yenilenerek törenle hizmete açıldı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy açılış konuşmasında, “Bugün Zeytinburnu Belediyesi’nin can dostlarla ilgili hizmetlerinin 2. versiyonunu başlattık.” şeklinde konuştu.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından yeniden inşa edilen, hayvan barınma, ameliyathane ve araç sayısı iki katına çıkarılan Zeytinburnu Belediyesi Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi, yenilenerek törenle hizmete açıldı.

Kazlıçeşme Mahallesi’nde gerçekleşen açılış töreninde konuşan, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Zeytinburnu Belediyesi tarafından yıkılıp yeniden yapılan bakımevinin kimsesiz canları ağırlamak için kapılarını açtığını” söyledi.

ARISOY “ZEYTİNBURNU BELEDİYESİNİN CAN DOSTLARLA İLGİLİ HİZMETLERİNİN 2. VERSİYONUNU BAŞLATTIK.” 

Belediyenin vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendirerek belediyedeki mevcut binanın yetersiz olduğu kararına vardıklarını dile getiren Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, bugün sahipsiz hayvanlarla ilgili çıtayı daha fazla yükseltme günü olduğunu ifade etti. Arısoy, şunları kaydetti: “Bugün Zeytinburnu Belediyesinin can dostlarla ilgili hizmetlerinin 2. versiyonunu başlattık. Daha önce varolan Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevini yeniden yaptık. Yeni bakımeviyle birlikte ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, bakım odası ve araçların kapasitesi iki katına çıkarıldı. Burayı daha önce olmayan röntgen, kan analizi yapan cihazlar, ameliyathane, çoklu bakım odalarını yaparak önümüzdeki 20 yılın ihtiyacını karşılayacak hale getirdik. Ayrıca mevcutta bir olan araç sayımızı 2’ye çıkardık. Bu şu demek, bize gelen yaralı ve hasta can dostlarımıza yetişme hızımız 2 katına çıkacak. Eski binada 36 hayvanı misafir edebiliyorduk, şimdi yeni binada kapasitemiz 81’e çıktı.”

Sahipsiz hayvanlarla ilgili hizmeti tek başına belediyelerin altından kalkmasının mümkün olmadığını belirterek, “Bu geçici hayvan bakım evinde haftanın belli günlerinde ziyaret imkanı olacak ve buradan hayvan sahiplenmek isteyen komşularımıza ilk bakımlarına yapmış olarak hayvanları teslim edeceğiz. Ben bütün komşularıma hayvanları sahiplenmelerini bu vesileyle tavsiye ediyorum.” diye konuştu. 

“ HAYVAN HAKLARI KANUNU DEVRİM NİTELİĞİNDE” 

AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar da, Meclis’te hayvan haklarıyla ilgili yürürlüğe giren kanunu anlattı. Yaşar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yakın ilgisi sayesinde yasayı olabildiğince kapsayıcı ve güzel bir biçimde geçirdiklerini söyledi. Yaşar, şöyle konuştu: “Bu yasayla devrim niteliğinde hükümler geldi. En önemlisi konu hayvan mal değil can hükmünde olması oldu. Ben de bir hukukçuyum evveliyatında hayvan mal hükmündeydi, Hayvana karşı cürümler TCK’ya göre suç olarak düzenlenmemiş ve kabahatler kapsamındaydı. Bu yasayla yaptığımız en önemli değişiklik, ‘Hayvan bir can, hayvana karşı işlenen cürümler TCK kapsamında suç’ olarak düzenlendi. Belediyelere yükümlülük yüklendi ki hayvanseverlerimizin aslında en fazla istedikleri ve talep ettikleri buydu. Zeytinburnu Belediyesinin diğer belediyelere öncülük edecek güzel bir hizmeti hayata geçirdiğini görüyorum. Bu hizmet diğer belediyelere de öncülük edecek.”

BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ADNAN YÜKSEL’E PLAKET TAKDİMİ… 

Açılış konuşmasının ardından Arısoy tarafından bakımevinde katkılarından dolayı Biruni Üniversitesi Rektörü Adnan Yüksel’e plaket takdim edildi. Bakımevinin açılışı AK Parti İstanbul milletvekili Hasan Turhan, Yaşar, Arısoy, Yüksel ve protokolün katılımıyla kurdele kesilerek gerçekleşti. Açılışın ardından bakımevi davetliler tarafından gezildi.

ZEYTİNBURNU SAHİPSİZ HAYVAN GEÇİCİ BAKIMEVİ

Zeytinburnu Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevinde, canlı barınma kapasitesi artarken, en yeni teknolojiye sahip anlık röntgen ve hemogram cihazları koyuldu. Böylelikle, kırık durumlarında anında teşhis koyulup müdahale edilirken, kan örnekleri doğru ve hızlı bir şekilde analiz edilerek tedavi sürecinde hızlı bir şekilde yol alınması sağlanacak.

Kedi ve köpek olarak ayrılan 2 adet ameliyathaneye sahip bakımevinde, 2 adet yoğun bakım ünitesi, 3 adet bakım odası, operasyon sonrası bakım için steril oda, yeni doğum yapan yavru kediler için yavrulu oda ve 2 adet hizmet aracı bulunuyor.